אורתודונטיה - יישור שיניים

 

אורתו = ישר, דונטיה = שיניים

 
יישור שיניים (אורתודונטיה) הוא ענף ברפואת השיניים המתמקד באבחנה, במניעה ובטיפול במצבים לא תקינים בשיניים ובפנים. כמו כן, בבעיות הקשורות לשיניים צפופות, מעוותות, מסובבות, עקומות, בלתי תואמות ובעלות קשיים בסגירה (השם הכולל הוא ליקויי סגר - Malocclusion). הליקוי יכול להיות ברמת השן הבודדת ועד לרמת הלסת השלמה, שתי לסתות והיחס ביניהן.
 

סימנים או הרגלים היכולים להצביע על הצורך בבדיקה מוקדמת:

 
 
 • נשימת פה
 • מציצת אצבע
 • מציצת מוצץ
 • שיניים צפופות, חסרות או כלואות
 • לסתות המשמיעות רעש בסגירה ובפתיחה
 • שיניים שנפגשות בצורה לא תקינה או בכלל לא
 • לסתות ושיניים ללא פרופורציה ביחס לשאר הפנים
 
 

הסיבות לליקויי סגר:

 
 • תורשתיות
 • חבלה בשיניים
 • אובדן שיניים
 • מציצת אצבע
 • חשיבות הטיפול המוקדם:
 • שיפור מבחינה אסתטית
 • אפשרות לתיקון מוקדם של שיניים מעוותות
 • מיקום נכון של השיניים הבוקעות
 • תיקון הפרעות במנשך
 • הפחתת הצורך בעקירת שיניים
 • הקטנת החשיפה לעששת ולמחלות חניכיים (קל יותר לשמור על היגיינת הפה בשיניים ישרות)

בטיפולי אורתודונטיה מפעילים לחץ עדין על השיניים באמצעות מכשור נשלף או מכשור קבוע (מודבק). לחץ זה גורם לתזוזה הדרגתית של השיניים וליישורן, תוך עיצוב מחדש של העצם התומכת.
 

טיפולי אורתודונטיה מיועדים לילדים ולמבוגרים כאחד!

 

באיזה גיל מומלץ לבצע בדיקה אורתודונטית ראשונית?

 
האגודה האורתודונטית בישראל והאגודה האורתודונטית האמריקאית ממליצות על בדיקה אורתודונטית ראשונה בגיל 8-7. בדיקה זו מאפשרת זיהוי מוקדם של בעיות והתערבות מונעת, מה שמקטין את הצורך בטיפול מורכב ויקר יותר בעתיד.

בהמשך מומלץ בדרך כלל להגיע לביקורת שנתית, ולפי הצורך להתחיל טיפול מלא בסמוך להשלמת בקיעת השיניים הקבועות (גיל 12 לערך). בטיפול בילדים ובבני נוער רצוי להתחשב בתהליכי הגדילה, כדי להשיג התאמה מרבית בעמדת הלסתות והרמוניית פנים מיטבית. בגילאים אלו תזוזת השיניים מהירה, והתוצאה היפה מלווה את הצעירים לאורך שנים ומסייעת בשמירה על בריאות השיניים והחניכיים בהמשך החיים.

בדיקה אצל מומחה לאורתודונטיה בסביבות גיל 7, מאפשרת לו לזהות בעיות, אם ישנן, לייעץ לגבי הצורך בטיפול ולקבוע את הזמן הטוב ביותר לטיפול.
 

הנחיות לשמירה על היגיינה בזמן יישור שיניים

 
חשוב מאד לנקות בין השיניים והטבעות! לחיידקים יש נטייה גדולה יותר להימצא במקומות שאליהם קשה לנו להגיע. פעולה זו תמנע בעיות ועששת גם לאחר סיום הטיפול והורדת הסמכים.
 

מושגים מתחום האורתודונטיה

 
 • גודר לשון – מתקן המיועד לטיפול במקרים של מנשך קדמי פתוח, בעיקר על רקע מציצת אצבע או מוצץ. המתקן מודבק על השיניים האחוריות בלסת העליונה ומונע מהלשון להיכנס לרווח שבין השיניים הקדמיות. המכשיר מסייע גם בגמילה ממציצת אצבע ומליקוי הסגר העיקרי, הנגרם כתוצאה ממציצת אצבע, שהוא הסגר הקדמי הפתוח.
 
 
 • שומר המקום – מתקן מתכתי קטן שמותאם במיוחד לפה של המטופל, מקובע באופן יציב בפה, ומוסר כשהשן קבועה בעמדתה הנכונה. המתקן עשוי להכיל רצועת מתכת, הקשורה לשן בצד אחד של המרווח באמצעות טבעת מתכתית, וקפיץ המגשר על המרווח של השן בצדו השני של המרווח.
 
 
 
שומר המקום
 
 
 
 
מטרתם לייצב את השיניים הנותרות מכל צד של המרווח, ולמנוע מהן להטות עצמן לכיוון המרווח – עד לבקיעת השן הקבועה לעמדתה התקינה. השן בלסת הנגדית עשויה אף היא לבקוע יתר על המידה, כדי "להשלים" את המרווח שנוצר. כתוצאה מכך, יכולות לקרות התופעות הבאות: השן בוקעת בצורה עקומה או לא בוקעת כלל; שן הבוקעת עקום מקשה, בנוסף לכל, על היכולת לצחצח ולשמור על שן נקייה, וגם מעלה את הסיכון לעששת; שן עקומה יכולה לפגוע בפעולת הלעיסה ולגרום לשחיקתה המוגברת. אם הבעיה לא מטופלת, ייתכן שיהיה צורך בטיפול אורתודונטי מורכב.
 
 • רסן – מכשיר חיצוני ונשלף הניתן להרכבה על השיניים האחוריות ולהסרה על-ידי המטופל עצמו.
 

טיפול אורתודונטי למבוגרים

 
אף פעם לא מאוחר מדי לבצע יישור שיניים. ניתן לתקן ליקויי סגר שלא טופלו בעבר או ליישר שיניים שזזו במהלך השנים. התוצאה היא שיפור במראה החיוך, הפנים והפרופיל. שיניים ישרות וחניכיים בריאות תורמות לחיוך מקסים ושובה לב, שמשדר מראה צעיר ובריא ומגביר את הביטחון העצמי.

אצל מבוגרים מושם דגש רב יותר על הצד האסתטי במהלך הטיפול. מבוגרים שעברו יישור שיניים, טוענים שזו ההשקעה הטובה ביותר שעשו למען עצמם.

הטיפול אצל מבוגרים מורכב יותר מאשר אצל ילדים ונוער. בדרך-כלל נדרשים עבודת צוות ושיתוף פעולה בין רופא השיניים, רופא החניכיים והאורתודונט. מבוגר שמעוניין ליישר את שיניו, יופנה בדרך-כלל לרופא חניכיים לצורך קבלת ייעוץ וחוות דעת בטרם תחילת הטיפול – וזאת היות ותזוזה מיטבית של השיניים ללא נזקים, דורשת תפקוד תקין של מערכת האחיזה של השיניים.
 

הטיפול האורתודונטי מתבצע לרוב בשני שלבים:

 
 • השלב האקטיבי – כולל טיפול בסמכים ובמתקנים אחרים, במטרה להזיז את השיניים לעמדה הנכונה ולסדרן נכון.
 • השלב הרטנטיבי – בסיום הטיפול האקטיבי יש לייצב את השיניים בעמדתן החדשה לתקופה ממושכת, כדי לשמור על התוצאה שהושגה ולמנוע את חזרת השיניים למצב שהיה לפני הטיפול.

עם סיום הטיפול, האורתודונט מחליט: האם השמירה על העמדה החדשה של השיניים תיעשה בעזרת מכשיר נשלף? או בעזרת קיבוע של השיניים באמצעות פס מתכת עדין, שמודבק בחלק האחורי של השיניים.
 

רטנציה (קיבוע) – השלב האחרון בטיפול יישור השיניים

Fixed retainer - splint

 
 
בסיום השלב הפעיל של הטיפול האורתודונטי, השיניים נמצאות במקום אבל העצם והסיבים בחניכיים עדיין לא עברו התאמה למצב – וכך השיניים עלולות לזוז, ותוצאות הטיפול ייפגעו. כדי למנוע תנועות שיניים לא רצויות לאחר הטיפול, דרוש אמצעי / מכשיר שיחזיק את השיניים במקומן, עד שהעצם והסיבים בחניכיים יתארגנו בהתאם למיקום השיניים החדש.
 
 
 
רטנציה
 
 
 
 
שלב זה בטיפול נקרא רטנציה, והוא לוקח מספר חודשים לכל הפחות עד לכל החיים – תלוי בתנועות השיניים שהיו בטיפול, במיקום השיניים הסופי בפה המטופל הספציפי ובהרגלים שונים של המטופל.

אחד האמצעים האסתטיים והנוחים יותר למטופל הוא הקיבוע. זהו חוט מתכת שמודבק לצד הפנימי של השיניים, ולכן לא נראה בחיוך או בדיבור. חוט המתכת מכופף בהתאם לצורת השיניים הספציפית של כל מטופל, ומודבק לשיניים בעזרת חומר דומה לזה שבו משתמשים בסתימות / בשחזורים לבנים. חשוב להדגיש שהחוט מודבק לשיניים ולא נדרש שום קידוח בשיניים.

משך הזמן שהקיבוע צריך להיות בפה משתנה בהתאם לתנאים הספציפיים בפה המטופל. כיום, האורתודונטיה המודרנית גורסת שקיבוע, בעיקר בלסת התחתונה, הוא האמצעי המועדף לשמירה על תוצאות טיפול יישור השיניים.

קיבוע ניתן בדרך-כלל להתקין ללא בעיה בשיניים התחתונות. לא תמיד ניתן להתאים קיבוע לשיניים העליונות, ובמקרה כזה יש לבחור מכשיר אחר שישמור על השיניים במקומן.
 

מהי אורתודונטיה אסתטית?

 
בשל העלייה במודעות לטיפולי אורתודונטיה למבוגרים, פותחו אלטרנטיבות טיפוליות אסתטיות לסמכים המסורתיים המתכתיים:
 
 
 • סמכים שקופים – סמכים אסתטיים יותר העשויים חומר שקוף. קיימים סמכים שקופים מחומרים פלסטיים או קרמיים (=חרסינה). עלות הטיפול יקרה מעט יותר מהטיפול בסמכים מתכתיים רגילים.
 
 
 
סמכים שקופים
 
 
 
 
 
 • סמכים לינגואליים – הסמכים מודבקים בצד הפנימי של השיניים במקום בחזית. לטיפול זה נדרשת תקופת הסתגלות ממושכת מעט יותר מהרגיל. תחילה ייתכנו שיבושים קלים בהגיית אותיות, אי נוחות בלשון וקשיים קלים בלעיסה. תופעות אלו חולפות תוך מספר ימים, והלשון מוצאת שוב את מקומה.
 
 
 
סמכים לינגואליים
 
 
 
 
משך הטיפול זהה לזה שבסמכים רגילים, אך עלות הטיפול יקרה יותר משתי סיבות: הזמן הממושך הנדרש בכל פגישה, והשקעה רבה יותר בעלות המכשיר ובהכנה המעבדתית שלו לכל מתרפא באופן אינדיבידואלי. כמו כן, הטיפול דורש הכשרה מיוחדת של האורתודונט וניסיון רב.
 
 
 • INVISALIGN – טכניקה מיוחדת זו פותחה בשנים 1998-1997 בארצות הברית. לפי המחקרים הראשונים שנעשו באוניברסיטת הפסיפיק שבסן-פרנסיסקו, היא מהשיטות הטובות ביותר בעולם בתחום רפואת השיניים והאורתודונטיה.
 
 
 
INVISALIGN
 
 
 
 
מדובר בשיטה חדשנית ליישור שיניים ללא סמכים וללא מתכת כלל. נעשה שימוש בסדרה של פלטות שקופות ונשלפות, שעוטפות את השיניים במשך כשבועיים. הפלטות ניתנות להורדה, אך יש להרכיבן 22 שעות ולהורידן אך ורק לצורך אכילה, שתייה וצחצוח שיניים. עם כל סדרה השיניים זזות עוד קצת, שבוע אחר שבוע, עד למצב הרצוי שנקבע על-ידי האורתודונט.
 
הכנת הפלטות נעשית בעזרת טכנולוגיה מתקדמת בארצות הברית, באופן שיתאים למתרפא ולשלבים שונים של הטיפול. בשיטה זו מיוצרים באופן ממוחשב מכשירים שקופים בעובי של 0.75 מ"מ, שמונחים על השיניים. בכל שבועיים לערך מוחלף המכשיר במכשיר חדש, כשכל מכשיר מזיז את השיניים עד להשגת התוצאה הרצויה.

יתרון השיטה הוא אסתטי, מכיוון שהפלטות לא נראות. בעצם תוכלו ליישר את שיניכם מבלי שאף אחד ירגיש. החיסרון הוא בעלות, שכן שיטה זו יקרה יותר מהשיטות האחרות.

לטובת הצלחת הטיפול, חשוב לשמור על ניקיון השיניים. המכשור המורכב על השיניים דורש שימוש במברשות מיוחדות בעת הצחצוח להסרת הרובד המצטבר סביבו. להשלמת תהליך הצחצוח, מומלץ על שימוש יומיומי בשטיפות פה, בנוסף לביקורים סדירים אצל השיננית במהלך הטיפול.
 
למידע נוסף על יישור שיניים ולתיאום תור, צרו קשר עם מרפאתו של ד"ר הילטון קנגיסר: 072-3270614.
 
טיפולי אורתודונטיה – ד''ר הילטון קנגיסר